Aftet e gojës: parandalimi dhe trajtimi i tyre.

Aftet e gojës janë ulçera sipërfaqësore të mukozës orale, mjaft të dhimbshme që ndodhin herë pas here dhe ndodhen shumicën e kohës në qiellzë, gjuhë, mishrat e dhëmbëve, fyt apo edhe brenda buzëve. Bëhet fjalë për një gjendje beninje, etiologjia e së cilës nuk dihet ende, e cila zgjat mesatarisht nga 8 deri në 10 ditë dhe zgjidhet vetvetiu. Në formë të rrumbullakët ose ovale, në një sfond karakteristik paksa të verdhë ose të bardhë dhe të kufizuar nga skica të kuqe të ndezur, këto lezione të vogla që janë plagë të muskulit shkaktojnë shqetësime të konsiderueshme, veçanërisht gjatë vakteve, por për fat të mirë nuk janë serioze. Sidoqoftë, lëndimi i thjeshtë nga aftet nuk duhet të ngatërrohet me patologji të tjera, më të rralla, por shumë më serioze, siç është sëmundja e Crohn-it ose sëmundja e Behçet-it. Si pasojë, nëse plaga e afteve nuk është e izoluar dhe shoqërohet me simptoma të tjera, do të jetë më e matur të kërkoni këshilla mjekësore.

Aftet, cilët janë faktorët e rrezikut?

Shfaqja e afteve favorizohet nga disa faktorë që synojnë të mbroheni prej tyre:

Ushqimi: Pas një pragu të caktuar të tolerancës, gëlltitja e ushqimeve “aftogene” ndihmon në irritimin e mukozave dhe krijimin e një ambienti të favorshëm për formimin e këtyre fshikëzave. Prandaj, duhet të shmangen ushqime të tilla për sa vijon:

Ushqime të pasura me histaminë që shkaktojnë reaksione alergjike: djathëra të fortë (Gruyère, Emmental, Parmexhan..) sallamë të thatë dhe çdo ushqim tjetër i ftohtë i paketuar, etj.

• Ushqime acidike që sulmojnë zgavrën e gojës: agrumet, uthulla, turshitë, ushqimet pikante, çokollata.

• Disa fruta të athëta: luleshtrydhet, ananasi, kivi, rrushi, bananja, etj…

• Fruta të palara dhe të paqëruara

• Fruta vajore: bajame, arra, lajthi, kikirikë, etj…

• Ushqime shumë të nxehta.

• Çamçakëz që përmban shumë përbërës kimikë.

• Ushqime që përmbajnë shumë përmirësues dhe ngjyrues të aromës, të tilla si disa ëmbëlsira jashtëzakonisht të nxehta ose produkte të përpunuara.

Medikamentet:

Duke çbalancuar florën e gojës, marrja e ilaçeve gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e plagëve aftoze:

• Zëvendësuesit e nikotinës të përtypshëm ose të thithshëm, shija e specit dhe konsumimi i rëndë i të cilave irriton mukozën e gojës.

• Barna anti-inflamatore jo-steroide të cilat modifikojnë mbrojtjen tonë ndaj agresioneve të jashtme

• Antibiotikë që prishin florën mikrobike të pranishme natyrshëm në gojë

• Antimalarikët: kanë si efekt anësor shfaqjen e afteve.

• Antivitamina K e cila hollon gjakun dhe predispozon për mishrat e gjakosur

• Kimioterapia e cila modifikon imunitetin.

Faktorët fiziologjikë:

Puna e tepërt dhe të gjitha format e stresit mendor dhe fizik degradojnë sistemin imunitar dhe kështu hapin rrugën për shfaqjen e afteve. Disa ndryshime hormonale mund të shkaktojnë këto shqetësime të vogla, veçanërisht tek gratë gjatë menstruacioneve, shtatzënisë ose menopauzës. Mangësitë në vitaminat B9 ose B12 mund të jenë gjithashtu shkak i afteve, por gjithashtu mungesat e mineraleve si hekuri ose zinku bëjnë që këto ulçera të shfaqen.

Faktorët e jashtëm:

Në adoleshencë, dobësimi i mukozave të gojës nga mbajtja e aparateve dentare mund të shkaktojë aftet e gojës.

Cilat trajtime janë efikase kundër afteve?

Aftet shërohen spontanisht brenda një jave apo më shumë, por për shkak se ato shkaktojnë shqetësime të vërteta në gojë gjatë marrjes së ushqimit, ka zgjidhje për të qetësuar dhimbjen dhe për të shpejtuar procesin e shërimit në mënyrë që të rigjeni rehatinë dhe kënaqësinë gjatë ngrënies.

Shplarësit  e gojës:

Ju mund të përdorni një shpëlarje goje antiseptike, domethënë një shpëlarje antibakteriale të përbërë nga klorheksidinë ose heksetidinë, me një normë prej 2 deri në 3 gargarë në ditë. Në veçanti, ato do të ndihmojnë në dezinfektimin e ulçerës para dhe pas vaktit kryesor. Një tjetër alternativë është shplarja e gojës me solucione me bazë acid ihialuronik i cili do të zvogëlojë dhimbjen duke vepruar si fashë për të mbrojtur plagën gjatë thithjes së ushqimit dhe për të nxitur shërimin e plagës. Mund të përdoren edhe shpëlarësit e gojës natyralë pasi ndihmojne në pastrimin e kavitetit oral nga mbetjet ushqimore.

Produktet për tu administruar në nivel lokal:

Në varësi nga shijet dhe mënyra juaj e jetesës, mund të zgjidhni edhe një trajtim të disponueshëm në formën e xhelit. Këtu përsëri, ju do të keni zgjedhjen midis një substance krijuese filmi bazuar në acidin hialuronik ose një preparati oral analgjezik që do të aplikohet lokalisht në lezion.

*Se cilën alternativë ju duhet të zgjidhni,  ne ju ndihmojmë në çdo rast që ju kërkoni sygjerimin tonë. Bio Parafarmacia Franceze  disponon të gjitha alternativat më të mira në treg.

Këshilla për recetë shtëpiake:

1. Nëse nuk kundër-indikohet nga ana mjekësore, ju lehtë mund të bëni vetë një shpëlarës goje të bazuar në aspirinë sepse ky analgjetik është veçanërisht i efektshëm në lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga këto lezione të vogla.

Për ta bërë këtë, ju lutemi ndiqni udhëzimet më poshtë:

• Tretni një tabletë të rrumbullakët aspirinë në një gotë me ujë të vakët, dhe më pas përdoreni të gjithën si një shpëlarje goje me frekuencën e 2 shplarjeve të gojës në ditë derisa të zhduket.

2. Përveç kësaj, është mjaft e mundur që të përgatisni një shplarje të gojës në shtëpi me sodë buke duke ndjekur udhëzimet e mëposhtme:

• Holloni një lugë sodë buke në një gotë me ujë. Përziejini mirë. Bëni gargarë me përzierjen dhe pastaj shplajeni gojën me ujë të ftohtë.

Ilaçet shtëpiake të ulçerave të gojës:

Shmangni ushqimin pikant, pije të forta si çaji, kafeja dhe pijet e tjera të gazuara kur keni një ulçerë në gojë. Në vend të kësaj, vendosni për lëngje të freskëta. Lëngu i boronicës thuhet se ndihmon në largimin e ulçerave. Provoni të keni lëng boronicë pas çdo vakt.

Një ilaç i dobishëm bëhet duke shtuar një majë  luge e madhe të pluhurit të shafranit të Indisë në një lugë çaji glicerinë. Kjo pastë duhet të vendoset mbi zonën e lënduar.

Vendosni mjaltë  shpesh në ulçerën e gojës. Lëreni të qëndrojë për pak dhe më pas e pështyni. Bëni këtë shpesh dhe do të shihni që ulçera juaj zvogëlohet.

Ulcerat ndodhin për shkak të mungesës së Vitaminës C, kështu që frutat si portokalli mund të ndihmojnë në plotësimin e nevojave të kërkuara. Gjithashtu, mund të konsumoni shtesa minerale për të njëjtën gjë.

Gjethet e Tulsit kanë veti medicinale që mund të bëjnë shërimin e ulçerave më shpejt. Përtypni disa gjethe tulsi së bashku me pak ujë të ngrohtë të paktën tre herë në ditë që të shërohet.

Vaji i ricinit dihet se ndihmon në lëshimin nxehtësinë nga trupi juaj. Nëse ju shfaqen shpesh ulçera në gojë, vendosni vaj ricini në zonën e prekur. Jo vetëm që shëron ulçerën, por gjithashtu ndihmon në lëshimin e nxehtësisë.

Një nga produktet shtëpiake më të zakonshme në shtëpi për ulçerat e gojës përgatitet duke përzier vajin e kokosit i cili ka veti anti-bakteriale me mjaltin. Kjo përzierje mund të aplikohet në ulçerë shumë herë në ditë. Uji i kokosit dhe qumështi i qumështit do të freskojnë trupin tuaj dhe do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve.

Sidoqoftë, nganjëherë këto zgjidhje nuk janë të mjaftueshme dhe ju duhet të shkoni të shihni një mjek të përgjithshëm.

Shenja që duhet t’ju nxisin të vizitoni mjekun tuaj:

• Nëse aftet përsëriten më shumë se 4 herë në vit.

• Nëse aftet shfaqen në një numër të madh.

• Nëse aftet shfaqen në vende të ndryshme.

• Nëse madhësia e afteve tejkalon 1 centimetër në diametër.

• Nëse aftet duhen më shumë se 2 javë për t’u shëruar.

• Nëse ulçera e gojës rrjedh gjak.

• Nëse aftet shkaktojnë shumë dhimbje.

• Nëse aftet shoqërohen me simptoma të tjera.

Si të parandaloni shfaqjen e afteve?

Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe e ekuilibruar është baza thelbësore për parandalimin e  afteve dhe çdo sëmundje në përgjithësi. Sidoqoftë, disa rregulla thelbësore do të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të përsëritjes së afteve dhe, në veçanti, të kesh një higjienë të mirë orale është thelbësore. Bio Parafarmacia Franceze  ju tregon më poshtë masat që duhet të merrni për t’ju lejuar të kujdeseni më mirë për shëndetin tuaj, por kini kujdes që në rast të mbindjeshmërisë dentare do të duhet të jeni tepër vigjilent.

Rregullat e higjienës të cilat favorizojnë parandalimin e afteve

• Zgjidhni një furçë dhëmbësh të butë ose një furçë dhëmbësh elektrike në mënyrë që të mos dobësoni mishrat dhe mukozat e gojës me anë të fërkimit agresiv

• Lani dhëmbët pas tre vakteve kryesore duke masazhuar mishrat me lëvizje rrethore dhe duke respektuar mukozën delikate të gingivës

• Zgjidhni një pastë dhëmbësh të krijuar posaçërisht për mishrat e ndjeshëm të dhëmbëve. • Përdorni një pastrues uji për të masazhuar mishrat e dhëmbëve ose nëse nuk keni një të tillë.

• Shmangni konsumimin e ushqimeve alergjike dhe thithjen e alkoolit

• Relaksohuni për të luftuar stresin dhe për të lehtësuar tensionin e akumuluar duke praktikuar rregullisht një aktivitet fizik (ecje, vrapim, not, yoga, etj.)

• Përdorni një shtesë ushqimore për të forcuar sistemin imunitar dhe për të kompensuar çdo mangësi në trup

• Stimuloni sistemin imunitar me një trajtim bazë homeopatik ose bimor.

*Se cilën alternativë ju duhet të zgjidhni,  ne ju ndihmojmë në çdo rast që ju kërkoni sygjerimin tonë. Bio Parafarmacia Franceze  disponon të gjitha alternativat më të mira në treg.

Relatest posts

Leave Comments

Open chat
Powered by