Bio Earth Bee Pollen 60 g

0 Orders
#Bio Earth 006
In stock
1,150L

Description

Bio Earth Bee Pollen 60 g

Emri Latin: Apis mellifera

I njohur edhe si: Poleni i bleteve

Origjina: I perhapur ne gjithe boten

Pjeset qe perdoren: Kokrra e polenit

*Produkt pa gluten

Produkti yne eshte 100% i paster botanik, absolutisht asgje e shtuar.

Historia e nderveprimit njerezor dhe bleteve eshte e mire dokumentuar me folklor te pasur ne te gjithe boten. Ne Egjiptin e lashte Poleni i bleteve vendosej ne varret e faraoneve, ne menyre qe ata te mund te kishin nje ushqim me vlera te larta kur te arrinin ne jeten e pertejme. Ka edhe nje perendeshe te bleteve ne Indi qe quhet Bhramari Devi, e cila thuhet se banon ne zemer, dhe leshon nje gumezhime te vazhdueshme. Mbi 2,500 vjet me pare ne Greqine e lashte Hipokrati, “Ati i Mjekesise Moderne”, dokumentoi dhe perdori Polenen e Bleteve per aplikime te shumta mjekesore.

Poleni i bleteve eshte nje nga ushqimet unike dhe me te fuqishme te natyres. Eshte vertetuar se ai permban pothuajse te gjitha enzimat dhe koenzimat qe i duhen trupit tone shume here me shume se çdo ushqim tjeter.

Poleni i bleteve ofron nje thesar te ushqyesve te veçante te bimeve dhe nje game te gjere te pasur me vitamina, minerale dhe aminoacide. Poleni i bleteve eshte i perbere nga 5-25% Aminoacide, deri ne 40% Karbohidrate, 5% Vajra Yndyrore dhe deri ne 35% Proteina, kjo eshte arsyeja pse Poleni i bleteve eshte nje shtese kaq e vlefshme per njeriun. Ai furnizon shume nga antioksidantet dietike, bioflavonoidet dhe polifenolet qe ne humbasim.

Enzimat ne trup nuk jane te nevojshme vetem per sherim te perhershem dhe tretje, por edhe vete jeten. Gjithashtu ato mbrojne kunder plakjes se parakohshme. Poleni i bleteve eshte nje Superushqim me energji te larte dhe vlera ushqyese te shumta, nje burim i madh i Vitamines B qe mund te perdoret çdo dite. Ai forcon sistemin tone imunitar, rrit energjine dhe qendrueshmerine si dhe lufton lodhjen dhe pastron lekuren.

Poleni i Bletes eshte perdorur shpesh ne produktet qe kane per qellim trajtimin e semundjeve inflamatore dhe irritimet e zakonshme te lekures. Aminoacidet dhe vitaminat mbrojne lekuren dhe ndihmojne rigjenerimin e qelizave. Ai ndihmon edhe sistemin e frymemarrjes me ane te sasise se larte te antioksidanteve te cilat kane nje efekt anti-inflamator ne indet e mushkerive duke parandaluar fillimin e astmes. Poleni i bleteve permireson sistemin e tretjes dhe acarimin e zorreve duke permiresuar floren e tyre. Enzimat qe ai permban ndihmojne trupin ne marrjen e te gjithe ushqyesve te nevojshem per ne. Eshte gjithashtu i pasur me antioksidante qe mbrojne qelizat nga oksidimet e demshme te radikaleve te lira. Trajton alergjine dhe varesine, mbeshtet sistemin kardiovaskular, ndihmon prostaten dhe problemet e infertilitetit.

Sipas nje botimi te prillit 2009 ne Revisten e Kerkimeve Fitoterapike, shkencetaret e Universitetit Mjekesor Juntendo ne Japoni vertetuan se Poleni i bleteve eshte nje ndihmese shume e mire per ata qe vuajne nga alergjia. Ai eshte ne gjendje te rrise qelizat qe veprojne si antihistamine, elementi kryesor i shkaktimit te alergjise.

Përdorimi: Rekomandohet te merret 5-10g (1-2 luge çaji) ne dite.

Poleni i Bletes mund te konsumohet i paperpunuar, ose mund te perzihet me dritherat tuaj te preferuara, lengje frutash, kos apo pijet e ngrohta. Ai gjithashtu mund te shtohet edhe ne ushqime apo embelsira te ndryshme.

Poleni i bleteve duhet te shmanget nga personat qe kane alergji ndaj mjaltit ose bleteve dhe gjithashtu nga diabetiket.

 

Brand

Bio Earth

Additional information

Firma

Bio Earth

Sasia

60 g

Formulimi

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Bio Earth Bee Pollen 60 g”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Powered by