Bio Earth Chia Seeds 250 g

0 Orders
#Bio Earth 009
In stock
1,770L

Description

Bio Earth Chia Seeds 250 g

Emri Latin: Salvia Hispanica

Origina: Meksika qendrore dhe jugore dhe Guatemala

Pjeset e perdorshme: Farat

*Produkt pa gluten.

Produkti yne eshte 100% i paster botanik, absolutisht asgje e shtuar.

I quajtur nga shume studjues si ushqimi i lashte i se ardhmes, farat e Chias jane nje burim i shkelqyer ushqimor per njeriun. Chia eshte nje ushqim i lashte i perdorur nga Azteket, Majat dhe disa fise autoktone te Indianeve te Amerikes per rreth 4,000 vjet. Keto qyteterime perveç se i perdornin keto fara ne ushqimet e perditshme, i kthenin ato ne miell, vaj, si dhe i perfshinin ne mjekime te ndryshme. Azteket e vleresonin kete bime kaq shume, saqe ajo mbillej edhe ne kopshtin Perandorak, i cili perbehej vetem nga bimet me te çmuara te perandorise.

Farat Chia permbajne nje nivel te larte te vajrave te pasur me Omega 3, 6 dhe 9, si dhe nivele te larte antioksidantesh. Gjithashtu permbajne kalcium, kalium, proteina,  vitamina dhe minerale. Ato perbehen prej 30% proteina, 30% fiber dhe 30% Omega 3, 6 dhe 9. Nje tjeter veti e mire e farave Chia eshte permbajtja e larte e vajrave esenciale, te cilet ndihmojne trupin ne absorbimin e vitaminave A, D, E dhe K.

Farat Chia reduktojne kolesterolin, kane elemente antiinflamator dhe antioksidant si dhe ndihmojne ne mire funksionimin e trurit. Ato perdoren edhe per probleme te presionit te larte te gjakut, semundjeve te zemres, diabetit, osteoporozes, rigjenerimit te qelizave gjate shtatzenise, abortit tek grate, shterpesise tek meshkuj, ndjeshmerise ndaj infeksioneve dhe tharjeve te gjendrave.

Per shkak se ato kane nje perberje te larta me fibra dietike, perdorimi i perditshem permireson ne menyre te shkelqyer shendetin dhe tonifikimin e muskujve te zorreve. Si nje nga ushqimet kryesore per eleminimin e toksinave nga trupi, farat Chia duhet te jene te pranishme ne çdo program detoksifikues qe ne perdorim, ato gjithashtu jane nje trajtim i jashtezakonshem per kapsllekun.

Fibrat e farave te Chia thithin lengje disa here vellimin e tyre, duke u kthyer ne stomak ne nje lloj pelte qe ndihmon parandalimin e enzimave te stomakut te prishin karbohidratet. Nga ana tjeter kjo parandalon karbohidratet te konvertohen ne sheqerna, gje qe eshte veçanerisht e dobishme per ata qe kane probleme te sheqerit ne gjak.

Kerkimet e kryera nga shkencetaret biomjekesore ne Universitetin “Southern Queensland” kane gjetur se konsumi i rregullt i farave Chia ndihmon organizmin te rishperndaje dhjamin qe ka krijuar prane organeve vitale si zemra dhe melçia. Kjo çon ne mbrojtjen e organeve kryesore nga demet e shkaktuara nga obeziteti.

Nje studim i kryer nga “Harvard Madical School” tregon se farat Chia mund te ndihmojne njerezit me diabet te kontrollojne sheqerin ne gjak dhe te mbrojne zemren e tyre. Nje diete e pasur me Chia mund te uli kolesterolin e keq LDL dhe trigliceridet ndersa rrit kolesterolin e mire HDL.

Përdorimi: 2-4 luge supe ne çdo moment te dites.

Farat Chia kane nje shije te shkelqyer, ato mund te perdoren ne disa menyra, ne sallate, ne drithera dhe ushqime te tjera. Ato gjithashtu mund te lihen ne nje gote me uje, duke i perzier mire, per te formuar xhelin Chia, i cili mund te kosumohet ne mengjes esell dhe gjate dites.

Efektet anësore: Asnjë i njohur.

Brand

Bio Earth

Additional information

Firma

Bio Earth

Sasia

250 g

Formulimi

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Bio Earth Chia Seeds 250 g”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Powered by