Fortavit Bambini

0 Orders
#
In stock
1,020L

Description

Fortavit Bambini

Pika nga goja, Flakon 10 ml.

Fortavit bambini është një integrator ushqimor multivitaminoz me Vitamin C dhe Fluor.

Perberja vitaminoze:

(per 1 ml qe i korrespondon 30 pikave)

Vit B5: 2 mg – acidi pentotenik eshte konsideruar esencial per te gjitha format e jetes, pasi eshte nje nga njesite ndertuese te Co-A e domosdoshme ne sintezen e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave.
Vit C: 24 mg – acidi askorbik nxit sintezen e kollagjenit (blloku ndertues i indit kockor, dhembeve dhe kartilagove) si dhe fuqizues i sistemit imunitar.
Vit B12: 0.75 mcg – Ose Ciancobalamina, një perberje metalo- organike, me e kudogjendura e organizmit, e cila ndihmon ne sintezen e ADN-ve qelizore.
Vit B1: 0.4 mg -Ose Tiamina,  Vitamina anti-stres, e cili rrit aktivitetin e sistemit imun dhe ndihmon organizmin te adaptohet me lehte me ndaj stresit.
Vit B6 : 0.5 mg – Ose Piridoksina eshte nje vitamine e nevojshme per me shume se 60 procese biologjike ne nje trup te shendetshem. Ndikon ne sintezen e hormoneve, eritrociteve, neurotransmetuesve, enzimave dhe prostaglandinave.
Vit B2: 0.6 mg – Quhet edhe Riboflabina, e cila rrit imunitetin e organizmit, nxit proceset fiziologjike ne sistemin nervor, lekure, sy, goje dhe melci, si edhe është nje ushqyes i rendesishem i tyre.
Biotina: 25 mcg – Ose Vitamina B 7 që ndikon ne rritjen dhe ushqyerjen e flokeve, thonjve dhe lekures, si edhe ne e trajtimin e dermatitit seboroik.
Vit E 3.6 mg – Quhet edhe Alfa-tokoferol, i cili është një antioksidant i fuqishem dhe modulator i sistemit imun.
Fluori: 1.1 mg – Redukton kariesin dentar ne dhembet primar dhe ne ata permanent.
Vit A: 450 mcg – Ushqyes dhe rigjenerues i lekures dhe mikrovaskulatures retinale.
Vit D: 2.5 mcg – Nxit absorbimin e kalciumit i nevojshem per mineralizimin adekuat te kockes dhe parandalimin e tetanive hypokalcemike.
Vit PP: 6 mg – Quhet edhe Niacina ose Vitamina B3, ka veprim antiinflamator, anksiolitik si dhe mbrojtes ne terapite me UVA, UVB.

Përdorimet:

Fortavit bambini me pika eshte nje integrator ushqimor i pasur me te gjitha vitaminat e nevojshme per trupin dhe perberesit e tjere qe sherbejne per rritjen e femijes, rritjen e imunitetit te tij, daljen e dhembeve, kalimin e virozave ne menyre te menjehereshme, permiresimin e oreksit te tij dhe ushqimin e sistemit nervor. Fortavit bambini me pika eshte i vecante ne familjen e tij per permbajtjen e qumeshtit te fresket te bletes, mjaltin e Akacies dhe Vitaminen B5.

Mënyra e marrjes dhe dozimi:

Per femijet nga 0-8 vjeç, 1 pike/kg peshe 1-2 here ne dite sipas keshilles se mjekut. Mbi moshen 8 vjeç keshillohet te merren 15-20 pika, 1-2 here ne dite, te shoqeruara me uje, lengje frutash, etj.

 

 

Brand

Fortavit

Additional information

Formulimi

I përshtatshëm për

,

Sasia

10 ml

Open chat
Powered by